Hüppa postitusele

Change

MAJANDUSÕPE VÄLISMAAL. Millal, kuidas ja kuhu?


Sellel teemal on 30 vastust

#1
Lynx

    Liige

  • liige
  • Postitusi:257
  • Liitus:30 apr 2010
  • Sugu:mees
Plaan on välismaale majandust õppima minna. Ilmselt Euroopasse. Küsimusi on palju aga need ei vaja otsest vastamist. Pigem sooviks teiste kogemusi ja arutelu, erinevate variantide plusse ja miinuseid.
1. Kuhu riiki soovitaks? Taani, Inglismaale...? Või oleks tark üldse Ameerikasse/Uus-Meremaale/... lennata?
2. Kas enne teha bakalaureus Tartu Ülikoolis? Või oleks mõistlik otse minna? Äkki vahepeal ajateenistuses ära käia?
3. Mingeid nippe, kust ja kuidas stippi saada?
4. Välismaal Ülikooli kõrvalt töötamine on kaalutav variant? Kui suure osa kuludest ära suudaks katta nii?
5. Milliseid konkreetseid majandusülikoole soovitaksite? (keskmise rahakotiga saab läbi, aga tase on hea ning sisse saamine ei ole võimatu)
6. Kas näiteks Taanis/Hollandis on nõme inglisekeelse õppega ülikoolis käia, kui kooliväliselt räägivad kõik kohalikku keelt? Annab see Inglismaale plusspunkte? Või selle koha pealt ei ole vahet, kus kool asub?

Keegi, kes on vähegi kursis, võiks oma teadmisi jagada. Kuidas seda kõike korraldada?

Hetkel õpin Treffneris, seega sihiks üle keskmise ülikoolidesse (ehk siis ei lähe välismaale ülikooli ainult minemise pärast. Võiks ikkagi normaalse tasemega kool ka olla). Samas enda finantsseis nii super ei ole, et ilma stipita hakkama saaks. Tuleks nii võimete kui rahakoti poole pealt midagi asjalikku leida.

Muutis Lynx, 27 august 2013 - 12:34.


#2
Logit

    Liige

  • liige
  • Postitusi:2 863
  • Liitus:17 aug 2009
  • Sugu:mees
Otsest kogemust pole, aga mõned soovitused/arvamused minu poolt.
1) Vali kooli mitte riiki, ehk võid ju mitmesse kohta proovida ning sobivasse minna, olgu selleks kas Inglismaa ülikool või Hollandi ülikool. Taani on üks Euroopa kallemaid riike ning Kopenhaagen ilmsel Euroopa kalleim pealinn, seega seal oleks vaja kõva rahakotti või suurt stippi. Kui stippi pole, või on väiksema poolne pead ilmselt ka kooli kõrvalt tööl käima, kui just vanemad ei suuda toetada.
Mina soovitaks teha baka Eestis ning siis kas 2/3 kursusel proovida vahetusõpilaseks minna ning sealt omandada kogemusi. Kui hiljem soov, siis magistrisse minna välismaale, tundub vähemalt minu jaoks lihtsam. Keelega ei ole ilmselt üheski majandusõpega koolis probleeme, räägivad nii kohalikud inglise keelt kui ka teised mujalt tulnud tudengid.

Kaitseväes soovitan enne ära käia, üsna nukker on pärast siin Eesti vahet tilkuda arstlike ja muude asjade pärast.

#3
Mihkel.

    Kui kaelani sitaseees oled, ei tasu pead norgu lasta

  • liige
  • Postitusi:4 075
  • Liitus:03 dets 2006
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu
http://www.sseriga.edu/en/
õppeaasta maksab umbes 3000 eurot. kõvasti kõrgem tase, kui tartu ülikoolis. sisse saada raske, seeaasta tuttav proovis, sai matemaatikas riigieksamil 80 ja inglis keeles 90, kuid ei saanud sisse. test koosneb muidu inglise keelest, matemaatikast ja loogika testist. kui sealt edasi saab siis pead minema sinna veel intervjuule, mingi 300 ehk võeti sinna, ja 200 saab sisse. siit foorumist peaks üks moderaator ka õppima seal, võid temalt küsida lisainfi.

#4
Lynx

    Liige

  • liige
  • Postitusi:257
  • Liitus:30 apr 2010
  • Sugu:mees
Aitäh! Mõlemad vastused informatiivsed ning andsid juba uurimisainet. Ilmselt ootab pärast gümnaasiumi esimesena ikkagi ajateenistus siis, äkki joppab ja saab juhiloadki kätte.
Uus küsimus tekkis ka. Et välismaale kooli minnes on vaja enne keeleteste ja muud manti teha, mis nõuavad aega. Kas selline variant oleks võimalik, et Tartu Ülikooli sisse astuda, kaitseväkke minna ja siis teenistuse ajal välismaa ülikoolidega jännata, lootuses, et äkki saab kuskile paremasse kohta?

Muutis Lynx, 27 august 2013 - 16:00.


#5
Mihkel.

    Kui kaelani sitaseees oled, ei tasu pead norgu lasta

  • liige
  • Postitusi:4 075
  • Liitus:03 dets 2006
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu
sa võid erasmusega ka minna kui tahad

#6
Lynx

    Liige

  • liige
  • Postitusi:257
  • Liitus:30 apr 2010
  • Sugu:mees
Eiei, õpilasvahetus väga ei huvita. Olen piisavalt ettevõtlik ja iseseisev, et suvalises linnas elamise ja õpingutega toime tulla. Kellegi teise poolt(õpilasvahetusprogrammid) planeerimist küll ei soovi, pigem lihtsalt kogenenumatelt soovitusi. Tahaks ikkagi välismaal juba mitu aastat viibida ning kraadi ära teha.

Pakutud Riia kool oleks päris hea variant. Saaks kaks kärbest ühe hoobiga. (Vene keelele saaks raudselt Lätis praktikat)

Muutis Lynx, 27 august 2013 - 17:24.


#7
Mihkel.

    Kui kaelani sitaseees oled, ei tasu pead norgu lasta

  • liige
  • Postitusi:4 075
  • Liitus:03 dets 2006
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu
vene keele praktikat saad sa seal samapalju kui tartus, eriti kui sa riia kesklinnas elad. siis jääb sulle üks kärbes pihku ainult. kui tahad olla "iseseisev" ja pohhui mis ülikool, siis mine googelda inglismaa või taani ülikoole

#8
Lynx

    Liige

  • liige
  • Postitusi:257
  • Liitus:30 apr 2010
  • Sugu:mees
Pole kaugeltki pohhui ja vajadust iseseisev olla pole samuti.(aga selle koha pealt piiri ette ei tule. Kui tark otsus oleks õppida teises maailma otsas ja kohapeal töö leida, siis nii olgu) Lihtsalt muid piire mul pole, kui finantsilised. Ja mingi taseme pealt ka minu võimed ei luba teatud ülikoolidesse astuda. Maailmas on ülikoole liiga palju, et üksi hea valik teha ja õiges kohas majandust õppida. Tahaks teiste lugusid kuulda :) Pealegi Inglismaa, Taani ja Hollandi ülikoole olen uurinud. Minu jaoks on kõik samasugused ning ei oska Tartu Ülikooliga võrrelda. Sellepärast ongi abi vaja.

Ja Lätis vene keele praktikat saab kõvasti rohkem kui Tartus. Seal ringi trippides on enamasti just oma algelise vene keelega jutule saadud. Kuigi nõustun, Riia kesklinnas ajab inglise keelega ka asja ära, aga eesti keelt seal ei räägi, seega on valik kas inglise või vene. Inglise keelt pool rahvast hui räägib, seega usun, et saaks ikka kaks kärbest.

Muutis Lynx, 27 august 2013 - 18:07.


#9
Sander

    Mighty as...

  • auliige
  • Postitusi:3 044
  • Liitus:13 mai 2004
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Pärnumaa/Tallinn
UK`s jääb enamik ülikoole Eesti omadele alla. See on hea marketing ning tõsiselt väär arusaam nagu väljamaal omandad mingisuguse kuldtunnistuse. Leidub küll kõvemaid koole, aga enamikus kohates saab isegi keskmine maakoolist tulnud õpilane hakkama. Üldjuhul kehtib kogu Euroopas sama struktuur, sh. Taanis.

Majanduses on Euroopas esirinnas Holland ja šveits. Tegelikult on nii, et majandust, kui sellist väga enam ei õpetata. Majandus ise koosneb erinevatest teooriatest ja pigem õpetatakse tööturule sisenema kindla taustaga inimesi (investorid, analüütikud, audiitorid, strateegid, turundajad, raamatupidajad jne). Economy on puhtalt 90`nendate alguse teema ja sellega saad hiljem kokku puutuda, kui soovid mikro- või makroökonoomikas doktoritööd teha. Osades ülikoolides on õppekavades ta tõepoolest see veel kui majandus, kohtad kindlasti ka muid nimesid. Veel üks tähelepanek, TÜ ei ole Eesti majanduse lipulaev vaid täidab tugistruktuuri antud valdkonnas. Lihtsalt mainin ära, kuna tundub, et sa otsid parimaid valikuid.
Bend if you must, but never brake!

#10
Lynx

    Liige

  • liige
  • Postitusi:257
  • Liitus:30 apr 2010
  • Sugu:mees
Sellest olen teadlik, ilmselt valin midagi, mis aitaks tulevikus ettevõtlusega tegelemisel. Üks eesmärk muidugi majanduse õppimisel ongi tutvuste leidmine. Inimestega, kes tulevikus samuti plaanivad ettevõtteid luua, omada või võiksid muud moodi kasulikeks osutuda.
See on selge, et välismaa koolid ei ole oma olemuse pärast Eesti omadest paremad. Lihtsalt välismaal õppimine on tegijate arvates oluline kogemus.

Mõte on ka majandust ja informaatikat segada. Viimane on ammu juba huvi pakkund, veidi tegelenud ka sellega. Samas mõlemad on omal käel õpitavad ning arendatavad, seega suurt vahet pole, kummale põhirõhk panna.

Aga milline oleks siis majanduse alal Eestis see parim valik?

#11
Mihkel.

    Kui kaelani sitaseees oled, ei tasu pead norgu lasta

  • liige
  • Postitusi:4 075
  • Liitus:03 dets 2006
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu

Vaata postitustLynx, 27 august 2013 - 20:08, kirjutas:

Sellest olen teadlik, ilmselt valin midagi, mis aitaks tulevikus ettevõtlusega tegelemisel. Üks eesmärk muidugi majanduse õppimisel ongi tutvuste leidmine. Inimestega, kes tulevikus samuti plaanivad ettevõtteid luua, omada või võiksid muud moodi kasulikeks osutuda.
See on selge, et välismaa koolid ei ole oma olemuse pärast Eesti omadest paremad. Lihtsalt välismaal õppimine on tegijate arvates oluline kogemus.

Mõte on ka majandust ja informaatikat segada. Viimane on ammu juba huvi pakkund, veidi tegelenud ka sellega. Samas mõlemad on omal käel õpitavad ning arendatavad, seega suurt vahet pole, kummale põhirõhk panna.

Aga milline oleks siis majanduse alal Eestis see parim valik?

õpi tartu ülikoolis ja mine soome tööle :D oledki tegijate arvates kõva mees, ning arvad, et need välismaa koolid erinevad nii palju tartu ülikooli omadest, et tartu ülikoolis õppimise ajal keegi ei räägi ja ei saa ühtegi uut tutvust? :D :D

#12
Lynx

    Liige

  • liige
  • Postitusi:257
  • Liitus:30 apr 2010
  • Sugu:mees
Pidasin pigem seda silmas, et tuntud ettevõtjad on oma artiklites sellel teemal kõnelenud ning tihti kahetsenud, et välismaale ülikooli ei läinud omal ajal. Seda peetakse väärt kogemuseks.

Lisaks, Tartu Ülikool ei ole tõesti majanduse koha pealt kõige etem koht. Pingutades suudaksin vb isegi sisse saada mõnda maailma top100 majandusülikooli, seal ilmselt on ka rohkem edasipüüdlikumaid inimesi, kellega tutvuste omamine võib tulevikus kasulik olla. Tutvusi sain ma lasteaias ka, kahjuks kasulikke kontakte on sellest ajast vähe.

Mis kuramuse moodi puutub Soomes töötamine üldse sellesse teemasse? Või kellegi ees kõva mehe mängimine?

#13
Logit

    Liige

  • liige
  • Postitusi:2 863
  • Liitus:17 aug 2009
  • Sugu:mees
Sa lähedalt ainult selleks ülikooli,et tutvusi saada?

Su jutust jääb mulje,et sa tahad ülikoolis saada ainult kontakte ja tutvusi,et siis nendega mida teha?
See,et tuntud ettevõtjad kahetsevad,et nad välismaale õppima ei läinud..no kui nad tuntud on ju siis tegid siiski õige otsuse ju? Lähed nüüd ala Taani kooli ja samal ajal astub Taanist TÜ mingi " geenius", kellega 10a hiljem alles kohtud. Siis kahetsed,et Eestisse ei tulnud. Seega see tundub üsna absurdne idee.

Su jutust jääb mulje,et sa tahad sellepärast minna välismaale ülikooli,et Eestisse tagasitulles tulevane tööandja oleks nii
Postitas pildi
ja võtaks sind tööle. Või siis leiaksid ülikooli ajal "partneri" kellega ettevõte püsti panna. Üsna optimistlik idee.

Nagu Sander eelnevalt ütles siis majandus on viimase aastakümnega muutunud ja pakutavad õppekavad/erialad vähe spetsifiilisemad. Uuri, küsi ülikoolidest infot, uuri oma koolist - kindlasti on neil mingi infot pakkuda ja mis peamine, leia ala millega tegeleda tahad. Ettevõtlus on tore, aga mis? Restorani pidamine, kinnisvara, pangandus, põllumajandus...valik on lai.

Muutis Logit, 27 august 2013 - 21:18.


#14
Lynx

    Liige

  • liige
  • Postitusi:257
  • Liitus:30 apr 2010
  • Sugu:mees
Kui märkasid, siis lisasin alles hiljem, et ülikoolist on vaja saada kasulikke tutvusi. Kuigi need on ärimaailmas suhteliselt olulised, siis need jäävad ainult boonuseks. Muide ainus kasulik tutvus ei ole see inimene, kellega koos ettevõte püsti panna. Vastasel juhul ei oleks see isegi teemaks tulnud.

Ilmselt kombineerin ülikoolis majandust ja informaatikat. Või vastupidises tähtsusjärjekorras. Ettevõtluse ning investeerimisega tegelen nii gümnaasiumi kui edaspidi ka ülikooli kõrvalt. Iseasi on see, millal midagi piisavalt suurt tabada õnnestub. Ei taha liiga üleolev olla, aga tööandjatest pole ka mõtet rääkida. Pole just kaheksast-viieni palga eest rügaja tüüp. Pigem rügan ettevõtte nimel.

Need infolehed, mida jagatakse on mul ammu läbi töödeldud. Ma tahaks arvamust TEISTELT INIMESTELT, mitte koolide arvamust nendest endast(keda see kottima peaks?). Igasugu edetabelid on ka toredad, aga natuke raske on kõiki sadu koole ühekaupa hindama hakata, veelvähem kõigisse katseid teha ning stippi otsida. Ma usun, et "keskmise rahakotiga Treffneri reaal" on piisavalt täpselt öeldud, et selle järgi viisakaid ülikoolide soovitusi saada. Äkki siin foorumis on kedagi, kes on käinud/näinud. Ja just siitkohalt võiks teema edasi minna :)

Muutis Lynx, 27 august 2013 - 21:50.


#15
Logit

    Liige

  • liige
  • Postitusi:2 863
  • Liitus:17 aug 2009
  • Sugu:mees
Ma ei mõelnudki infolehte, vaid saad koolist kontakte, kes on läinud mööda maailma edasi.

Arvamuste kohta ütleks ma seda,et kui klaasis on vett poole klaasini, kas klaas on pooltäis või on klaas pooltühi. Ehk samalugu on ka inimeste arvamustega. Äkki kohtas oma pruuti seal ülikoolis ning tänu sellele kiidab taevani, või läks hoopis oma pruudist lahku, ning seepärast tundub see ülikool sitt. Inimeste arvamus on vägagi erinev, mis ühele on halb, see teisele hea. Mina eelistaks pigem fakte ja objektiivseid arvamusi.

Aga eks sa ise tead :)

#16
l1ts747

    Uustulnuk

  • liige
  • Postitusi:84
  • Liitus:14 juuni 2013
  • Sugu:mees
Mis treffneri reaal, tee oma eksamid ära kõige pealt, siis vaata, kas sa üldse Tartussegi sisse saad. xd Pealegi, kui sa ettevõtlusega tegeleda tahad ja palgatööst üldse huvitatud pole, siis pole sul üldse kuhugi kooli mõtet minna. Ise ettevõtlusega vaikselt tegeledes, võin öelda, et koolis õpitust pole absoluutselt midagi kasu. Kui siis, va. kutseka raamatupidamiskursus, millega raamatupidamisprogrammi haldama õppisin.

#17
Lynx

    Liige

  • liige
  • Postitusi:257
  • Liitus:30 apr 2010
  • Sugu:mees
Neonet ei ole kindlasti ainus koht, kust ma arvamusi ning infot küsin. Arvamust "See on seff ülikool" ma ilmselt niikuinii ju ei arvesta? :)

Usun, et Tartu Ülikooliga probleemi ei teki, sest inglise keele proovieksam läks eelmisel aastal 98% peale, matemaatika on mul üle keskmise(ülikooli sisseastumiskatsete ülesannete põhjal otsustades) ja eesti keel läheb samuti edukalt.

Seda tean, et ettevõtjale majandusharidus tihti ei loe. Aga samas ei takista ka. Keegi ei keela mul ülikooli pooleli jätta.

Samas kaalun ka plaani: sisseastumiskatsed ülikooli, ajateenistus, Tartu Ülikooli informaatika, kõrvale õpin midagi majanduse poole pealt. Õpe kindlasti inglise keelne. Samal ajal ajan väiksemaid projekte edasi ning otsin suuremat ideed/võimalust.
Pärast seda IT-alaste ettevõtetega tegelema, sellel alal on kogemusi ja tutvusi olemas ka juba.

Tundub kõige ratsionaalsem idee, kuid siis kukuks unistus võõras kultuuris elamisest ja õppimisest ära.

Muutis Lynx, 27 august 2013 - 22:21.


#18
Mihkel.

    Kui kaelani sitaseees oled, ei tasu pead norgu lasta

  • liige
  • Postitusi:4 075
  • Liitus:03 dets 2006
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu
kui sa oma tulemustes nii kindel oled, arvad, et saad top100 majanduskoolidesse sisse.ma ei näe mingit probleemi sul, et saaksid harvardi minna. see on kool sinujaoks sel juhul, saad keelepraktikat,(üks kärbes) saad tutvusi piisavalt(teine kärbes), ja saad ka õelda tööandjale, et käisid harvardis(kolmas kärbes).

#19
Logit

    Liige

  • liige
  • Postitusi:2 863
  • Liitus:17 aug 2009
  • Sugu:mees
Teema alguses arvasin,et siit tuleb midagi asjalikku aga iga post edasi muutub see teema aina mõttetumaks ja lähemale trollile.

#20
Lynx

    Liige

  • liige
  • Postitusi:257
  • Liitus:30 apr 2010
  • Sugu:mees
Lootsin tegelikult ise ka siia teemasse lihtsalt erinevaid ülikoolide nimesid ning paarile küsimusele vastust saada. Asi läks minu elu arutamisele juba, sellega saan ise hakkama. Edaspidi siis ülikoole palun :) Kes on käinud, kes teab kedagi, kes on käinud...





1 kasutaja(t) loeb seda teemat

0 liiget, 1 külalist, 0 anonüümset kasutajat