Hüppa postitusele

Change

Suhkruhaigus


Sellel teemal on 39 vastust

#1
Kevva.

    Liige

  • auliige
  • Postitusi:10 097
  • Liitus:18 juuni 2007
  • Sugu:mees
mis teeb suhkruhaigus inimesele?

kuidas tekib ja on mingid omadused et saad aru et juba tulekul?

oleks vaja teada :P

#2
Thunder

    Liige

  • bannitud
  • Postitusi:1 999
  • Liitus:07 aug 2007
  • Sugu:mees
Mis on suhkruhaigus?
Dr. Tiit Halling
Diabetes 1. 1994


Suhkruhaigus ehk diabeet on krooniline haigus, mida tuleb ravida kogu elu. Maailmas on üle 100 miljoni ja Euroopas üle 30 miljoni diabeetiku. Eestis põeb diabeeti üle 22 000 inimese.

Suhkruhaiguste põhjuseks on insuliinierituse häired. Insuliin on eluks hädavajalik hormoon, mis tekib kõhunäärmes ja on vajalik toitainete omastamiseks. Toiduainetes on kolm rühma toitaineid: süsivesikud (leib, suhkur, kartul, puuviljad); valgud (liha, kala) ja rasvad (või, õli, pekk, margariin). Süsivesikud lagunevad seedimise käigus glükoosiks ehk veresuhkruks. Veresuhkur on energiaallikaks (kütuseks) keha rakkudele nii nagu bensiin autole. Selleks, et glükoos pääseks rakkudesse ja temast saaks igapäevaseks eluks vajalikku energiat, peab kõhunääre eritama küllaldase koguse insuliini. Kui insuliini ei jätku, siis veresuhkur rakkudesse ei pääse ja selle tase veres tõuseb. Hoolimata veresuhkru kõrgest tasemest inimese organism tegelikult nälgib. Toitu on küllaldaselt, kuid organism ei omasta seda.

Kõikidel tervetel inimestel oh organismis nii päeval kui öösel väike kogus insuliini. Kui inimene sööb süsivesikuterikast toitu (näiteks leiba, või saia), siis veresuhkru tase tõuseb. Veresuhkru kõrgenenud tase on signaaliks kõhunäärmele, see eritab küllaldase koguse insuliini ja veresuhkru tase normaliseerub. Tervetel inimestel ei ole veresuhkur tühja kõhuga kõrgem kui 5,5 mmol/l ja 2 tundi peale sööki ei ole veresuhkur kõrgem kui 8 mmol/l. Suhkruhaigetel on veresuhkru tase normist kõrgem. Kui veresuhkur on üle 10 mmol/l, siis hakkab suuremal osal suhkruhaigetest suhkur erituma uriiniga.

Suhkruhaiguse tunnusteks on janu, sage urineerimine, kehakaalu langus ja väsimus. Varjatud või kergete vormide korral võivad haiguse tunnused puududa, kuid haigus on olemas ja vajab ravi.

Suhkruhaigust on kahte tüüpi

Esimest tüüpi ehk insuliinsõltuv suhkruhaigus tekib reeglina lastel või noorematel inimestel. Nende inimeste kõhunääre on kahjustatud ega erita enam insuliini.

Teist tüüpi ehk insuliinsõltumatu diabeet on põhiliselt vanemaealiste tüsedate haigus. Nende organism eritab insuliini, kuid selle toime on häiritud liigse kehakaalu tõttu. Toiduvalik, kehakaalu vähendamine ja tablettravi võimaldavad hoida veresuhkrut õigel tasemel, kuid vahel peavad nad kasutama ka insuliini.

Suhkruhaiguse ravi on eluaegne

Eduka ravi aluseks on toiduvalik ehk dieet. Lisaks dieedile kasutatakse suhkruhaiguse raviks veresuhkrut alandavaid tablette ja insuliini. Veresuhkrut alandavaid tablette saavad tarvitada ainult need inimesed, kelle kõhunääre on veel võimeline insuliini eritama.

Tabletid ei sisalda ega asenda insuliini, nad ainult suurendavad insuliinieritust kõhunäärmest. Esimest tüüpi ehk insuliinsõltuva suhkruhaigusega haiged, kelle kõhunääre insuliini ei erita, peavad seda süstima. Insuliin mõjub ainult süstituna, suu kaudu ei toimi.

Suhkruhaiguse hea ravi on väga oluline. Ravimata suhkruhaigeid ähvardab diabeetiline kooma. See on eluohtlik seisund, mille ajal on inimene teadvuseta ja häiritud on peaaegu kõik organismis toimuvad protsessid. Diabeetilise kooma põhjuseks on väga kõrge veresuhkur.

Tüsistused

Kui veresuhkur on pikka aega normist kõrgem, siis seda suurema tõenäosusega arenevad suhkruhaiguse hilistüsistused. Nendeks on närvitundlikkuse häired ja veresoonte muutused kogu organismis. Veresoonte kahjustused võivad tekkida silmades, neerudes, jalgades, aju ja südame veresoontes. Tänapäeval on saanud selgeks, ei ainus viis vältida hilistüsistuste teket on hoida suhkruhaigete veresuhkur madalal tasemel. See on võimalik ainult sel juhul, kui haige ise aktiivselt osaleb raviprotsessis ja mõistab oma haiguse olemust.


:P
Postitas pildi

#3
kristo 21

    Superjuuser

  • liige
  • Postitusi:3 855
  • Liitus:23 mai 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu
Ma räägin nii palju kui tean ja ei ütle et tegu on 100% tõega.
Mis ta teeb seda ei oska eriti seletada , anyways mingi kamm on magusaga et pead seda vähe sööma ja ennast iga päev süstima ning veresuhkru taset kontrollima , muidu sured.
umm , kuidas aru saada tulekust: väga halb hingeõhk pidevalt , tundub nagu küünelakieemaldaja lõhn. Pidevalt tahad vett juua , kuni mitu liitrit päevas. Seda on võimalik ära hoida kui ollakse piiri peal ja siis lõpetatakse magusaga ning hakatakse ranget dieeti pidama. Mul oli suur suhkruhaigeuse oht mingi 1a tagasi a pidasin ranget dieeti , võtsin 13 kilo alla ja enam pole atm ohtu , ni iet tean suht palju sellest.
:P
Glory glory Tottenham Hotspur
Glory glory Tottenham Hotspur
Glory glory Tottenham Hotspur
And the Spurs go marching on

#4
Kevva.

    Liige

  • auliige
  • Postitusi:10 097
  • Liitus:18 juuni 2007
  • Sugu:mees
aga kui mul on õhtul mingi jalad krampis,eile mingi 3 korda läks kui filmi vaatasin,ja siis isa ütles et suhkruhaigus,ei tea kas naljaga või tõega,aga kui ma söön iga õhtu mingi magusat saia,siis võib ka suhkruhaigus tulla?

/edit: sage urineerimine,mis see õige tähendab?

Muutis defexer, 07 detsember 2007 - 14:54.


#5
Nightwolf

    Liige

  • liige
  • Postitusi:5 604
  • Liitus:13 mai 2006
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Viljandi

defexer, 7 dets 2007, 14:54, kirjutas:

/edit: sage urineerimine,mis see õige tähendab?

Vaata postitust



Käid tihti pissil.

Ise tean kah midagi, kui Tartu haiglas olin siis palatikaaslane oli suhkruhaige ja arst rääkis temaga ja tema vanematega. Kui haigeks jääd siis pead teatud hulga leivaühikud sööma jne.

Postitas pildi


#6
Kevva.

    Liige

  • auliige
  • Postitusi:10 097
  • Liitus:18 juuni 2007
  • Sugu:mees
aga põhimõtteliselt krambid ei loe?

#7
Kamraad

    RODOL - Rolling On Dormeo Ortophedic Laughing

  • liige
  • Postitusi:3 471
  • Liitus:23 mai 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Harjusaarlane
No suhkruhaigusel peaks olema erineveid vorme, mõni ohtlikum, mõni vähem ohtlikum. Mingi vormiga jääb lõpuks pimedaks kah kui ei ravi. Ei oska eriti kaasa rääkida selle koha pealt, võid ju perearstiga konsulteerida, saad seal veresuhkrut mõõta jne.

#8
estspid3r

    Liige

  • liige
  • Postitusi:151
  • Liitus:25 märts 2006
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Põlva
Krambid tekivad siis,kui oled päeva jooksul vähe vett tarbinud või on mingi vitamiinipuudus.Kui kramp jalga tekib,tuleb jalg sirgeks ajada ja kohe palju vett juua,endal igatahes aitab,kui on tekkinud.

#9
Thunder

    Liige

  • bannitud
  • Postitusi:1 999
  • Liitus:07 aug 2007
  • Sugu:mees
Ei pruugi tulla niimodi, mul on lihtsalt lampi tuld p2rismitukorda, eriti kui ma kuskil m2ngus surma vms saan ja n2rvi l2hen. Muidu lampi tuleb ka . Suht n6me agajah .
Postitas pildi

#10
Raekv0n.^

    asdf O.o

  • liige
  • Postitusi:3 043
  • Liitus:15 sept 2007
  • Sugu:mees
  • Asukoht:pärnu.
Ma arvan et kui isa arvaks et sul oleks tegelt ka suhkruhaigus oleks ta su arstijuurde viinud ;) ;)

BRC, 7 dets 2007, 01:23, kirjutas:

Grupikas ei ole naisi üldse vaja
Segavad 'n shit

Vaata postitust



#11
Külaline_E-thugi konto_*

  • külalised
  • Liitus:--

defexer, 7 dets 2007, 14:54, kirjutas:

aga kui mul on õhtul mingi jalad krampis,eile mingi 3 korda läks kui filmi vaatasin,ja siis isa ütles et suhkruhaigus,ei tea kas naljaga või tõega

/edit: sage urineerimine,mis see õige tähendab?

Vaata postitust



Täiesti võimalik, kuigi see on väike võimals kuna endal on jalad pidevalt krampis ja algul arvati sama, suhkruhaigus pmselt tähendab, et suhkrutase veres ei tohi minna üle teatud piiri muidu kärvad vaikselt ära kui ei süsti ennast, see copy paste mis enne siia copiti oli küll väga ebavajalk,

#12
Supzti

    Liige

  • liige
  • Postitusi:202
  • Liitus:10 okt 2006

derocketsL, 7 dets 2007, 18:58, kirjutas:

mul oli täpselt sama asi, jalad tihti krampis (sääremari, varvas), kuni lõpuks tuli mingi suuremat sorti kramp vms öösel, mina ei mäleta sellest midagi..ja siis hommikul ärgates olid toredad arstitädid ja onud ees ja läksin nondega haiglasse .
igaksjuhuks võid mingeid teste teha, äkki on suhkruhaigus või siis kaltsiumipuudus näiteks (nägu mul oli)

a tegelt ka, ma mõtlesin ka, et pohhui mingi jalgades vahel kramp, keda kotib, kuni selle hetkeni. tegelt midagi hullu ei juhtunud aga jah.

Vaata postitust



Mul sama asi, aga mul on kaltsiumi puudusest. Üks naljakas olukord ka siis. Oli klassidevaheline jalgpalli võistlus ja rünnakule minnes klassivennal läks jalg krampi. Võtsin siis talt jalast kinni ja hakkasin venitama. Venitasin paar sekki ja mul lõi ka jalg krampi :P
Muidu on pea iga päev krambid pärast võrkpalli treeningut.
Postitas pildi

#13
Obey.

    Liige

  • liige
  • Postitusi:5 241
  • Liitus:20 mai 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Sitsiilia

kristo 21, 7 dets 2007, 14:38, kirjutas:

Ma räägin nii palju kui tean ja ei ütle et tegu on 100% tõega.
Mis ta teeb seda ei oska eriti seletada , anyways mingi kamm on magusaga et pead seda vähe sööma ja ennast iga päev süstima ning veresuhkru taset kontrollima , muidu sured.
umm , kuidas aru saada tulekust: väga halb hingeõhk pidevalt , tundub nagu küünelakieemaldaja lõhn. Pidevalt tahad vett juua , kuni mitu liitrit päevas. Seda on võimalik ära hoida kui ollakse piiri peal ja siis lõpetatakse magusaga ning hakatakse ranget dieeti pidama. Mul oli suur suhkruhaigeuse oht mingi 1a tagasi a pidasin ranget dieeti , võtsin 13 kilo alla ja enam pole atm ohtu , ni iet tean suht palju sellest.
:P

Vaata postitust




kui ükskord vahele jääb siis see kohe eluohtlik nüüd ei ole..
aga mu heal sõbral on suhkruhaigus, väga kahju temast :P

#14
Kevva.

    Liige

  • auliige
  • Postitusi:10 097
  • Liitus:18 juuni 2007
  • Sugu:mees
Aga vitamiinipuudus midagi ei tee?

#15
Külaline_E-thugi konto_*

  • külalised
  • Liitus:--

defexer, 7 dets 2007, 19:50, kirjutas:

Aga  vitamiinipuudus midagi ei tee?

Vaata postitust



Loomulikult teeb, selle pärast peabgi piisavalt erinevat toitu süüa, krampid enamasti tekivadki kaltsiumi puudusest.

#16
Thunder

    Liige

  • bannitud
  • Postitusi:1 999
  • Liitus:07 aug 2007
  • Sugu:mees
Vitamiini puudusest tekivad ka silmaalla sinised kaared
Postitas pildi

#17
deathangel.

    Liige

  • liige
  • Postitusi:2 796
  • Liitus:08 veebr 2006
  • Sugu:mees

kummionu, 7 dets 2007, 19:47, kirjutas:

kui ükskord vahele jääb siis see kohe eluohtlik nüüd ei ole..
aga mu heal sõbral on suhkruhaigus, väga kahju temast  :D

Vaata postitust



See kui sa insuliini süstima hakkama pead on kõige hullem variant selle haiguse puhul, üldjuhul asi nii kaugele ei arenegi. Lihtsalt ei tohi nii palju magusat süüa jne. Mul endal oli ka mingi hetk veresuhkur kõvasti üle normi, aga kui mingi poole aasta pärast uuesti mõõtmas käisin oli normis.
Postitas pildi
You don't need the truth. You need Propaganda.
ER foorumi liige alates 7-detsember 04.
God made Adam and Eve, not Adam and Steve
Ha-Adam She-ba-Tank Yenatze'ah (The Man In The Tank [is the one who] Shall Win)

#18
Siim.^

    Liige

  • liige
  • Postitusi:215
  • Liitus:05 dets 2007
  • Asukoht:Hiiumaa
Mul on sellised probleemid , et karates alati lähevad varbad krampi ja peale karate trenni alati lasen 1,5-2liitrit mahla sisse ei tea miks .. Korvpalli trenni vaheaegadel joon väga kaua ja palju ei tea lihtsalt nagu ma ei tea . Kas vóib mingit pistmist olla suhkruhaigusega.

#19
Külaline_ҲCliXToN*Ҳ_*

  • külalised
  • Liitus:--
suhkruhaige ehk diabeetik?

#20
Funk'

    Liige

  • liige
  • Postitusi:229
  • Liitus:13 apr 2007
  • Sugu:mees
  • Asukoht:lala_land

kristo 21, 7 dets 2007, 14:38, kirjutas:

Ma räägin nii palju kui tean ja ei ütle et tegu on 100% tõega.
Mis ta teeb seda ei oska eriti seletada , anyways mingi kamm on magusaga et pead seda vähe sööma ja ennast iga päev süstima ning veresuhkru taset kontrollima , muidu sured.
umm , kuidas aru saada tulekust: väga halb hingeõhk pidevalt , tundub nagu küünelakieemaldaja lõhn. Pidevalt tahad vett juua , kuni mitu liitrit päevas. Seda on võimalik ära hoida kui ollakse piiri peal ja siis lõpetatakse magusaga ning hakatakse ranget dieeti pidama. Mul oli suur suhkruhaigeuse oht mingi 1a tagasi a pidasin ranget dieeti , võtsin 13 kilo alla ja enam pole atm ohtu , ni iet tean suht palju sellest.
:D

Vaata postitust





No mul on koguaeg mingi sitt hingeõhk, pean koguaeg orbitit närima.
Aga juua ma küll pidevalt ei taha. Vb siis mingi muu põhjus? Kuigi, no kui ma palju korraga pingutan, jooksen mis torust tuleb, siis peale seda mul läheb süda pahaks, tahan oksendada. Söön magusat, kõik läheb korda.
Kuid see on juba eelmisest aastast niimoodi, vb ei ole midagi vms ?

Postitas pildi






1 kasutaja(t) loeb seda teemat

0 liiget, 1 külalist, 0 anonüümset kasutajat