Jump to content

Change

6÷2(1+2)=9 või 1?


  • You cannot reply to this topic
148 replies to this topic

#121
Andrus

    Andrus

  • liige
  • Posts:2,011
  • Joined:11 Feb 2008
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu

kanakukk jr, 22 mai 2011, 22:50, kirjutas:

Andrus, 22 mai  2011, 21:44, kirjutas:

kui see vastus on 1, siis tuleb matemaarika õpikud ümber kirjutada. mina koolis õppisin matemaatikat, siis õpitud reeglitega saan vastuse 9.
/// ja see 4 x 6 x 25 tehe: arvuta kuda pidi tahad, vastus on sama, kuigi reeglite kohaselt peaksid arvutama järjest.

Vaata postitust


Kui viidatakse mingitele reeglitele vms, siis oleks tore, kui allikas kah kirja pannakse, mitte et "sorss: käisin vabariigi parimas koolis" või "papa Stalin ütles, ja nii ongi"

Korrutamise ühenduvuse seadus ütleb, et "kahe arvu korrutamiseks mingi arvuga võib selle arvuga korrutada esmalt ühe teguri ja saadud tulemusega teise teguri" (K. Kaasik, "Matemaatika V klassile", 1999, lk 53).

a*(b*c) = (a*b)*c

või siis E. Jürimäe ja K. Velskeri "Matemaatika käsiraamat IX-XI klassile" (1987, lk 30): "Arvuhulkades N, Z, Q, R ja C kehitavad järgmised seadused, mida nimetatakse aritmeetika põhiseadusteks: [...] III. Korrutamine on assotsiatiivne" + sarnaselt Kaasiku õpikule toodud näide.

Mis puutub nüüd sitavikati tõstatud probleemi, siis sellele mina endiselt vastata ei oska. Tõenäoliselt peitub vastus mõnes trükises, kus on kirjas matemaatiliste tehete kirjapanemise nõuetest.

Vaata postitust



sorry füürer, et ma ei tormanud raamaturiiulisse matemaatika õpikut otsima.

-OINK-, 5 mai 2011, 18:07, kirjutas:

Sellest on tõmmatud maksimaalselt üks kõss , ehk siis pmst pool mahvi .

Vaata postitust



Ehk siis 1 kõss=0,5 mahvi... tänapäeva mõõtühikud...

#122
klaabu

    lvl 33 illuminati

  • administraator
  • Posts:15,957
  • Joined:01 Mar 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:ruum 101
Pakun vahepeal välja niisuguse teooria:
http://www.upload.ee...ed_arvudega.jpg
"Igaüks neist on julge, kuni ta on üldise masinavärgi märkamatu osa. Aga niipea kui temale langeb isiklik vastutus, niipea kui valgusekiir temale koondub – kahvatab ta ja saab aru, et temagi on vaid tähtsusetu kübe ja võib iga hetk kõige tühisemalgi põhjusel libastuda. "
— A. I. Solženitsõn

#123
sokC

    Inkvisiitor

  • ILLUMINAAT
  • Posts:7,079
  • Joined:17 Feb 2008
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Stuttgart
Pakud välja teooria? Selle üle ongi siin juba esimesest postitusest alates arutletud. On siis veel mingeid muid variante, kuidas sellest tehtest vastuseks 1 võib saada?

Postitas pildi


#124
sitavikat

    isane

  • liige
  • Posts:4,532
  • Joined:16 Dec 2003
  • Sugu:mees
korrutad vahepeal sajaga ja jagad uuesti sajaga, et asjal mitte lasta nii ruttu halliks tõmbuda :D

#125
klaabu

    lvl 33 illuminati

  • administraator
  • Posts:15,957
  • Joined:01 Mar 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:ruum 101

sokC, 22 mai 2011, 23:19, kirjutas:

Pakud välja teooria? Selle üle ongi siin juba esimesest postitusest alates arutletud. On siis veel mingeid muid variante, kuidas sellest tehtest vastuseks 1 võib saada?

Vaata postitust


Seda, et korrutamist võib kasutada kui jagamise pöördtehet, ei ole vist veel välja pakutud? Kas teooria on antud juhul kohane sõna, ei tea, võib-olla oleks täpsem alternatiivne lahenduskäik?

Enno Pais'i "Matemaatika 7. klassile" (Avita, 1998), lk 72 pakub välja reegli: "Kui sulgudes olev summa on korrutatud ratsionaalarvuga, tuleb iga liidetav korrutada selle arvuga ja sulud ära jätta."

http://www.upload.ee...0479/reegel.jpg

Lootes, et ma ei rakenda reeglit meelevaldselt, siis tuleks avaldises 6:2(1+2) tehe sulgudes korrutada kahega, mis annaks kokku 6, seejärel 6:6 = 1.
"Igaüks neist on julge, kuni ta on üldise masinavärgi märkamatu osa. Aga niipea kui temale langeb isiklik vastutus, niipea kui valgusekiir temale koondub – kahvatab ta ja saab aru, et temagi on vaid tähtsusetu kübe ja võib iga hetk kõige tühisemalgi põhjusel libastuda. "
— A. I. Solženitsõn

#126
sitavikat

    isane

  • liige
  • Posts:4,532
  • Joined:16 Dec 2003
  • Sugu:mees
ei tahaks küll rõõmu röövida, aga see 6:2(1+2)= 6:2*3 =/= 6*(1/6)

#127
katkine5

    I´m not bossy, I just have better ideas.

  • liige
  • Posts:3,092
  • Joined:22 Apr 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu
Kanakukk räägib täitsa õiget juttu. Tahtsin just enne su posti lugemist teha ühe posti selle korrutamise järjekorra asjus... Võib jah vahetada korrutamisel järjekorda, aga miks mitte siis jagamisel? Asi ju selles, et jagamine = arvu pöörväärtusega korrutamine ehk ikkagi koosneb see tehe ainult korrutamisest... (loodan, et sõnastus õigesti sai)

Edited by katkine5, 22 May 2011 - 22:52.

Alcohol is for people who can afford to lose a few brain cells.
For every male action, there is a female overreaction.
Time you enjoy wasting is not wasted time.

#128
katkine5

    I´m not bossy, I just have better ideas.

  • liige
  • Posts:3,092
  • Joined:22 Apr 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu
sitavikat, kuskohast sa järsku tolle välja võlusid?
Alcohol is for people who can afford to lose a few brain cells.
For every male action, there is a female overreaction.
Time you enjoy wasting is not wasted time.

#129
sokC

    Inkvisiitor

  • ILLUMINAAT
  • Posts:7,079
  • Joined:17 Feb 2008
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Stuttgart

kanakukk jr, 22 mai 2011, 23:40, kirjutas:

sokC, 22 mai   2011, 23:19, kirjutas:

Pakud välja teooria? Selle üle ongi siin juba esimesest postitusest alates arutletud. On siis veel mingeid muid variante, kuidas sellest tehtest vastuseks 1 võib saada?

Vaata postitust


Seda, et korrutamist võib kasutada kui jagamise pöördtehet, ei ole vist veel välja pakutud? Kas teooria on antud juhul kohane sõna, ei tea, võib-olla oleks täpsem alternatiivne lahenduskäik?

Enno Pais'i "Matemaatika 7. klassile" (Avita, 1998), lk 72 pakub välja reegli: "Kui sulgudes olev summa on korrutatud ratsionaalarvuga, tuleb iga liidetav korrutada selle arvuga ja sulud ära jätta."

http://www.upload.ee...0479/reegel.jpg

Lootes, et ma ei rakenda reeglit meelevaldselt, siis tuleks avaldises 6:2(1+2) tehe sulgudes korrutada kahega, mis annaks kokku 6, seejärel 6:6 = 1.

Vaata postitust



See mis sa tegid on see, te sa vaatlesid 2(1+2) kui üht ainsat liiget. See on siin juba mitmeid kordi läbi käinud. Sinu "teooriale", siis selline "vastuteooria":
6 x (1/2) x (1+2)

Edited by sokC, 22 May 2011 - 22:52.

Postitas pildi


#130
katkine5

    I´m not bossy, I just have better ideas.

  • liige
  • Posts:3,092
  • Joined:22 Apr 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu

sokC, 22 mai 2011, 23:51, kirjutas:

kanakukk jr, 22 mai  2011, 23:40, kirjutas:

sokC, 22 mai   2011, 23:19, kirjutas:

Pakud välja teooria? Selle üle ongi siin juba esimesest postitusest alates arutletud. On siis veel mingeid muid variante, kuidas sellest tehtest vastuseks 1 võib saada?

Vaata postitust


Seda, et korrutamist võib kasutada kui jagamise pöördtehet, ei ole vist veel välja pakutud? Kas teooria on antud juhul kohane sõna, ei tea, võib-olla oleks täpsem alternatiivne lahenduskäik?

Enno Pais'i "Matemaatika 7. klassile" (Avita, 1998), lk 72 pakub välja reegli: "Kui sulgudes olev summa on korrutatud ratsionaalarvuga, tuleb iga liidetav korrutada selle arvuga ja sulud ära jätta."

http://www.upload.ee...0479/reegel.jpg

Lootes, et ma ei rakenda reeglit meelevaldselt, siis tuleks avaldises 6:2(1+2) tehe sulgudes korrutada kahega, mis annaks kokku 6, seejärel 6:6 = 1.

Vaata postitust



See mis sa tegid on see, te sa vaatlesid 2(1+2) kui üht ainsat liiget. See on siin juba mitmeid kordi läbi käinud. Sinu "teooriale", siis selline "vastuteooria":
6 x (1/2) x (1+2)

Vaata postitust





Aga selline küsimus, et miks ei peaks teda üheainsa liikmena vaatama?

Kuna sulge pole, mis paneksid selle paika, saab praegu mõlematpidi seda asja võtta...
Alcohol is for people who can afford to lose a few brain cells.
For every male action, there is a female overreaction.
Time you enjoy wasting is not wasted time.

#131
sokC

    Inkvisiitor

  • ILLUMINAAT
  • Posts:7,079
  • Joined:17 Feb 2008
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Stuttgart
Selletõttu tehtigi see teema. Sest keegi ei tea, kuidas see tehe oli mõeldud ja seepärast saavadki inimesed kaks erinevat vastust.

Edited by sokC, 22 May 2011 - 22:58.

Postitas pildi


#132
katkine5

    I´m not bossy, I just have better ideas.

  • liige
  • Posts:3,092
  • Joined:22 Apr 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu
No mida te siis veel vaidlete siin :S

Mitu korda juba öeldud, et tehe on vigaselt koostatud ja lõpetage vaidlemine.
Alcohol is for people who can afford to lose a few brain cells.
For every male action, there is a female overreaction.
Time you enjoy wasting is not wasted time.

#133
sokC

    Inkvisiitor

  • ILLUMINAAT
  • Posts:7,079
  • Joined:17 Feb 2008
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Stuttgart

Tsitaat

Kanakukk räägib täitsa õiget juttu. Tahtsin just enne su posti lugemist teha ühe posti selle korrutamise järjekorra asjus...

Miks sa nüüd 'ühe posti' tahtsid teha, kui kõik on ammu selgeks räägitud ja mitmeid kordi ülekorrutatud?

Postitas pildi


#134
katkine5

    I´m not bossy, I just have better ideas.

  • liige
  • Posts:3,092
  • Joined:22 Apr 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tartu
Ei tea, olen nagu omastarust teema läbi lugenud ja keegi enne kanakukke polnud vihjanudki sellele, mida kirjutada tahtsin...
Võid ta posti üle lugeda, ka tema polnud siin teemas sellest midagi kuulnud.
Siin ma ei mõtle sulu ees oleva arvu korrutamist sulu sisuga enne jagamistehte tegemist...

Edited by katkine5, 22 May 2011 - 23:16.

Alcohol is for people who can afford to lose a few brain cells.
For every male action, there is a female overreaction.
Time you enjoy wasting is not wasted time.

#135
RaiX

    Kasutaja

  • valideerimisel
  • Posts:1,214
  • Joined:10 Apr 2007
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Kuressaare
Aga teeks nii, et ma olen praegu räigelt kommis ja kuna see mate ajab mind nii närvi, siis lõpetaks selle teema ära siin? Mu aju valutab.

donkament, 10 aug 2010, 00:17, kirjutas:

ma ei saa aru, kuidas inimesed tulevad segi olles selle peale, et ah jooks õige liitri vett ära, muidu hommikul pohmell. ma alles hommikut kuskilt x kohast, kuhu ära vajunud olen, tulen selle peale, et peaks midagi pohmelli vastu tegema.

Vaata postitust



#136
sitavikat

    isane

  • liige
  • Posts:4,532
  • Joined:16 Dec 2003
  • Sugu:mees
mis ma ikka öelda oskan..
Spoiler


raix, sa maiusta vähem teinekord.

#137
Cheah Beah

    sina mulle ja mina sulle ja lala-lala-lalaaa

  • liige
  • Posts:712
  • Joined:28 Dec 2007
  • Sugu:mees

kanakukk jr, 22 mai 2011, 23:16, kirjutas:

Pakun vahepeal välja niisuguse teooria:
http://www.upload.ee...ed_arvudega.jpg

Vaata postitust



Kui ainult see teine pool oleks, siis tõesti saaks nii välja kirjutada ja öelda, et jagamine on korrutamise pöördtehe...aga kuna tehtel on ka esimene pool, siis tuleb lähtuda tehete järjekorrast.
6:2(1+2)=6:2*3=3*3=9

#138
-s2mmy-

    Suicide Bomber

  • liige
  • Posts:1,103
  • Joined:22 Jun 2009
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Saaremaa/Pärnu

sitavikat, 23 mai 2011, 01:06, kirjutas:

mis ma ikka öelda oskan..
Spoiler


raix, sa maiusta vähem teinekord.

Vaata postitust




Sa ikka saad aru, et iga su post siin teemas ajab lihtsalt sita keema?

#139
sitavikat

    isane

  • liige
  • Posts:4,532
  • Joined:16 Dec 2003
  • Sugu:mees
tegin 4chani ka teema ning sadade postide hulgas on ka mõned, kes näevad pilti veidi kõrgemalt.


4chan kirjutas:

BIDMAS
BIMDAS
BIDMSA
BIMDSA

All four of them are correct. That't the problem with using mnemonics to teach order of operations: it tricks children into thinking that the rules are more restrictive than they actually are.



viimased ~4 tundi esilehe materjal:
http://boards.4chan....b/res/329964158


haha, tõsi :D

Tsitaat

This is the mathematical equivalent to "I helped my uncle jack off a horse"


Tsitaat

Poor mathematical punctuation. Semantic Argument...similar to the following statement

That that is is that that is not is not is that it it is


Tsitaat

It's 8.

6 / 2(1+2)
And then you distribute the 2 using the FOIL method, and get:

6 / 2 + 4
3 + 4
8

Edited by sitavikat, 23 May 2011 - 17:21.


#140
kunin

    xo

  • liige
  • Posts:2,214
  • Joined:27 Jun 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Saue

sitavikat, 23 mai 2011, 17:00, kirjutas:

tegin 4chani ka teema ning sadade postide hulgas on ka mõned, kes näevad pilti veidi kõrgemalt.


4chan kirjutas:

BIDMAS
BIMDAS
BIDMSA
BIMDSA

All four of them are correct. That't the problem with using mnemonics to teach order of operations: it tricks children into thinking that the rules are more restrictive than they actually are.



viimased ~4 tundi esilehe materjal:
http://boards.4chan....b/res/329964158


haha, tõsi :D

Tsitaat

This is the mathematical equivalent to "I helped my uncle jack off a horse"

Vaata postitust



Või siis mõned, kes näevad asja mulla alt. Väga subjektiivne hinnang sinu poolt.

Kanakuke teoorias jah see viga et kõik 3 on eraldi tegurid. Aga phm saaks jah 2-ga jagamise asemel kirjutada korrutamise 0,5-ga mis annaks 6*0,5*3 mis annab ükskõik millise tehete järjekorraga 9 niiet profit.

Lihtsalt see murdudega arvutamine on rikkunud inimeste mõttemaailma ja igat jagamismärki vaadeldakse seetõttu (vääralt) murrukriipsuna, kus nimetajas on kogu järgnev kupatus. Tegelikult ei ole asi nii lihtne, jagamismärk tähendab ikka järgmise teguriga jagamist, samamoodi nagu lahutamine tähendab järgmise liikme lahutamist mitte kogu kupatuse lahutamist (märgid oleks lihtsalt teised)
Ise oled





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users