Jump to content

Change

6÷2(1+2)=9 või 1?


  • You cannot reply to this topic
148 replies to this topic

#81
sitavikat

    isane

  • liige
  • Posts:4,532
  • Joined:16 Dec 2003
  • Sugu:mees
äärmiselt tänuväärne, et sa selle nö 'meelespea' üles viitsisid otsida, aga ometigi ei saa me seda argumendina antud hetkel võtta. selle mõte oli luua uue ainega kohaneval noorel mingisugune alustala, millele tugineda ning edasi areneda. sama lugu on abiratastega, algul kuluvad marjaks ära, aga edaspidi on pigem tüliks kui kasuks. erinevad ülesanded vajavad (aja kokkuhoiu mõttes) erinevaid lähenemisi. minu arvates 12. klassi matemaatika peaks sisalda hulgi ülesandeid, kus kord tuleb ühest otsast, teinekord teisest otsast pihta alata. see ei tee ometigi ülesannet valeks.

ma hea meelega kuulaks su õpetlikku lugu.

rääkides aga mu joonisest. see oli minu püüe selgitamaks, et nii ei saa ülesandele läheneda. ülemine rida (lihtustamine, korrektne):
6:2(1+2)=6:2x3
just siit peakski selgeks saama, et midagi on valesti.

teine rida (analoog tehnilisele veale lohaka käekirja najal):
ma maalisin mitu korda seda 6 ja 2 vahel olevat murdu, et pilt sarnaneks oma "selgusega" eelkõneldud tehtele. täpselt sama vigane on minu alumine 'joonis' kui antud momendil teemaks olev ülesanne.

// (kui keegi juhtus teemaga liituma poole pealt, siis) minu kentsakas kõnemaneer pärineb esilehtedel silma riivanud tähelepanu hüüetest, kus iga uhke, ennast ületanud jagatisega maadleja tundis, et just need indiviidid, kes said teistsuguse vastuse, on mingil moel teistest nigelamad.

Edited by sitavikat, 20 May 2011 - 23:04.


#82
klaabu

    lvl 33 illuminati

  • administraator
  • Posts:15,957
  • Joined:01 Mar 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:ruum 101
Oot, mis sellel joonisel siis valesti on (eeldades, et sa ei pea silmas asjaolu, et murrujoon pole võrdusmärgiga kohakuti)?

6 murrujoon 2 * 3 võrdub ju 6/2 * 3/1 = 18/2 = 9/1 = 9
"Igaüks neist on julge, kuni ta on üldise masinavärgi märkamatu osa. Aga niipea kui temale langeb isiklik vastutus, niipea kui valgusekiir temale koondub – kahvatab ta ja saab aru, et temagi on vaid tähtsusetu kübe ja võib iga hetk kõige tühisemalgi põhjusel libastuda. "
— A. I. Solženitsõn

#83
sitavikat

    isane

  • liige
  • Posts:4,532
  • Joined:16 Dec 2003
  • Sugu:mees
tol tehtel oli viga see, et oli visuaalselt arusaamatu, kas kolm läheb üles või alla.
praegu sa lahendasid (6/2)*3 = 9.
6/2*3 võib rohkem kui üheti tõlgendada(läheb matemaatika põhimõtetega vastuollu), sellest ka erinevad vastused, kuna sisuliselt pole tegu enam matemaatikaga. matemaatika on reeglite kogum, aga see... see on lihtsalt märkide kogum, mis vormilt meenutab matemaatikat.
6/2 on paberile korrektselt kirja pannes mõõtmetelt suurem kui üksik, mis tahes tegur (number). selleks, et asja ühel tasandil teha, on vaja kasutada kõigile üheselt mõistetavaid sulgi.

näide: reaalsuses on kaks õuna üksteise otsas, kuid pikali laotades on vaja neid millegiga ümbritseda, et nad oma kokkuleppelist vormi ei kaotaks.

Edited by sitavikat, 20 May 2011 - 23:40.


#84
klaabu

    lvl 33 illuminati

  • administraator
  • Posts:15,957
  • Joined:01 Mar 2005
  • Sugu:mees
  • Asukoht:ruum 101

sitavikat, 21 mai 2011, 00:34, kirjutas:

tol tehtel oli viga see, et oli visuaalselt arusaamatu, kas kolm läheb üles või alla.
praegu sa lahendasid (6/2)*3 = 9.
6/2*3 võib rohkem kui üheti tõlgendada(läheb matemaatika põhimõtetega vastuollu), sellest ka erinevad vastused, kuna sisuliselt pole tegu enam matemaatikaga. matemaatika on reeglite kogum, aga see... see on lihtsalt märkide kogum, mis vormilt meenutab matemaatikat.
6/2 on paberile korrektselt kirja pannes mõõtmetelt suurem kui üksik, mis tahes tegur (number). selleks, et asja ühel tasandil teha, on vaja kasutada kõigile üheselt mõistetavaid sulgi.

näide: reaalsuses on kaks õuna üksteise otsas, kuid pikali laotades on vaja neid millegiga ümbritseda, et nad oma kokkuleppelist vormi ei kaotaks.

Vaata postitust


Doktorikraadi matemaatikast mul ette näidata pole, aga minu meelest, kui seal on korrutamismärk vahel, siis siin midagi vaielda ei ole. Ma ei oska öelda, et mis siis saab, kui korrutamismärki ei oleks. Aga kui see kolm oleks 6/2 ees, ja tal puuduks korrutamismärk, siis seda tõlgendatakse kui segaarvu.

1) Segaarv: 3 3/4 (ka 3+3/4) liigmurruna oleks 3*4+3 = 15/4 = 3,75 (kolm täisosa ja kolmveerand)
2) Korrutamine: 3*3/4 = kolm korda kolmveerand: 0,75+0,75+0,75 = 2,25

Viitasid miskisugustele "matemaatika põhimõtetele". Kas ja kus need kirjas on?
"Igaüks neist on julge, kuni ta on üldise masinavärgi märkamatu osa. Aga niipea kui temale langeb isiklik vastutus, niipea kui valgusekiir temale koondub – kahvatab ta ja saab aru, et temagi on vaid tähtsusetu kübe ja võib iga hetk kõige tühisemalgi põhjusel libastuda. "
— A. I. Solženitsõn

#85
sitavikat

    isane

  • liige
  • Posts:4,532
  • Joined:16 Dec 2003
  • Sugu:mees
sellele viitasin: numbritest koosnevas avaldises, milles ei rakendata tundmatut, on alati üks ja ainus lahend.

mõtlesid välja tehte, mis samuti on ebakorrektselt vormistatud, aga tänu joppamisele, tuleb samaväärtuslik vastus.


eirame korrektset kirjutusviisi
3*3/4=(3*3)/4 seda ei saa muudmoodi lahendada, aga see ei tee ülesande märgistust korrektseks

korrektne valem:
z(x/y) = zx/y
3(3/4) = 9/4

kuna tegu on lihtsa korrutamise (jagaja y kõrval pole teist tegurit) ja seega märgistuse tähtsus ei pruugi silma koheselt hakata.

paneme sõbra z y-i kõrvale ja vaatame uuesti.
Korrektne:
(x/y)z=(x/y)z
(3/4)*3=9/4

Vale:
x/y*z
3/4*3 (seda ei saa edasi lahendada, kuna tal(z) puudub asukoht. teda seob mingil tasandil korrutusmärk y-ga, aga sama hästi võib ta ronida x kõrvale. puuduvad instruktsioonid ülesande lahendamiseks, mis muudab selle märkide kogumiks, mitte matemaatikaks.

olen sama selgituseni jõudnud juba ~3 korda. ütle, mis ei sobi selle lahenduskäigu juures ja Siis arutame edasi.


ma olen magamata ja sa piinad mind selliste küsimustega, kuigi me mõlemad oleme juba viimased paar tundi ühel meelel?




kuhu lubatud unejutt jäi?

Edited by sitavikat, 21 May 2011 - 01:07.


#86
essu

    [WARNBANNED] ^PACMAN

  • bannitud
  • Posts:871
  • Joined:05 Aug 2010
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tallinn
Mina saan vastuse 9.

Sulgudes (1+2) on tuleb sulgudesse 3

Sulu ees 6:2= 3

Tehe jääb 3(3), ehk 3*3=9
Postitas pildi

#87
Novriil

    Liige

  • liige
  • Posts:4,302
  • Joined:14 Feb 2008
  • Sugu:mees
Haha just sitavikat seletas mingi 5 posti, et tegelt see ei ole õigesti tehtud ülesanne.

Sitavikat, suutsid mind veenda. Alles sellest viimasest postist sain tegelt aru millest sa täpselt rääkisid.
Hard work beats talent, when talent doesn't work hard.

#88
BRC

    Just go with the flow

  • liige
  • Posts:14,410
  • Joined:10 Feb 2004
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Tallinn
Postitas pildi

Sobib hästi teemasse
<fbcash> has anyone here flashed their xbox before?
<warbucks> no, but I once showed my dick to a nintendo DS

#89
OLIVER_

    Palju pole vaja

  • liige
  • Posts:407
  • Joined:07 Feb 2011
  • Sugu:mees
  • Asukoht:igor
9

#90
muhemees

    Vana Hea

  • liige
  • Posts:6,434
  • Joined:07 Jul 2006
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Nabubna
kas keegi seletaks, miks see teema üldse tehti ja veelgi enam, miks see teema veel suletud pole??

Ega's midagi, hea et sedagi.


#91
sitavikat

    isane

  • liige
  • Posts:4,532
  • Joined:16 Dec 2003
  • Sugu:mees
lampi isatseda pole mõtet. kui teema paelub inimesi ning ei tekita kellelegi otsest halba, on 0/0 põhjust selle kinnipanemiseks.

#92
Wings

    derp

  • liige
  • Posts:1,475
  • Joined:10 Sep 2009
  • Sugu:mees

muhemees, 21 mai 2011, 15:58, kirjutas:

kas keegi seletaks, miks see teema üldse tehti ja veelgi enam, miks see teema veel suletud pole??

Vaata postitust



Pole vist nagu foorumi ideest aru saanud või mis?

#93
Lamar

    ¯\_(ツ)_/¯

  • liige
  • Posts:577
  • Joined:24 Sep 2006
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Rakvere/Tallinn
Kuidas üldse siin 1 vastuseks tulla saab, mul oleks pigem sellele seletust vaja...
Dita von Deez

#94
sokC

    Inkvisiitor

  • ILLUMINAAT
  • Posts:7,079
  • Joined:17 Feb 2008
  • Sugu:mees
  • Asukoht:Stuttgart

Lamar, 21 mai 2011, 17:18, kirjutas:

Kuidas üldse siin 1 vastuseks tulla saab, mul oleks pigem sellele seletust vaja...

Vaata postitust



Tra, loe teema läbi enne kui postitad.

Postitas pildi


#95
OLIVER_

    Palju pole vaja

  • liige
  • Posts:407
  • Joined:07 Feb 2011
  • Sugu:mees
  • Asukoht:igor
Tra tra äkki ta ei viitsi?

#96
Novriil

    Liige

  • liige
  • Posts:4,302
  • Joined:14 Feb 2008
  • Sugu:mees

sokC, 21 mai 2011, 17:30, kirjutas:

Lamar, 21 mai  2011, 17:18, kirjutas:

Kuidas üldse siin 1 vastuseks tulla saab, mul oleks pigem sellele seletust vaja...

Vaata postitust



Tra, loe teema läbi enne kui postitad.

Vaata postitust



Ta lihtsalt odavalt ütles, et see peab ikka päris lohh olema, kes tõsiselt arvab, et 1 on vastus. Ära toolilt nüüd maha kuku.
Hard work beats talent, when talent doesn't work hard.

#97
sitavikat

    isane

  • liige
  • Posts:4,532
  • Joined:16 Dec 2003
  • Sugu:mees
1 ja 9 on selle teema kontekstis täiesti võrdväärsed, ja sinna hulka võib ka kõik muud arvud ja tähed lisada.

#98
Seller

    Uustulnuk

  • liige
  • Posts:30
  • Joined:21 May 2011
  • Sugu:mees
  • Asukoht:väätsa
mul isa üldse seletas et selle vastus tuleb 4 ma ei tea kuidas ta tegi seda aga ta on tegelikult tark mees ning mulle ta isana meeldib
[kolor] kui tahad olla rumal pead olema sitke

#99
Margunn

    Töötukassa maksab

  • liige
  • Posts:5,024
  • Joined:02 Jul 2005
  • Sugu:mees
6/2(1+2) => 6*1/2*(1+2) => 6*1/2*(3) => 3*3 = 9
Numa numa

#100
sitavikat

    isane

  • liige
  • Posts:4,532
  • Joined:16 Dec 2003
  • Sugu:mees
kas sa vaevusid enne postitamist kõigest seda samat lehekülge läbilugema?

ma kohati, heas mõttes, kadestan seda kutti või pliksi, kes selle viguriga välja tuli.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users